MIKOŁAJ BLAJDA
Dyrygent

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Dyrygent - współpracował m.in. z Zygmuntem Koniecznym, Janem Kantym Pawluśkieiczem, aktualnie dyryguje orkiestrą i chórem na koncertach oratoriów Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. Pracował m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia, Chórem Polskiego Radia, Orkiestrami filharmonii Świętokrzyskiej i Jeleniogórskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Aranżer i kompozytor - ostatnio w Operze Krakowskiej przygotowywał spektakl "Pastorałka" Schillera i Maklakiewicza. Autor piosenek, opracowań muzyki filmowej i teatralnej, muzyki użytkowej m.in. na potrzeby radia i telewizji. Instrumentalista - m.in. w zespole towrzyszącym Joannie Słowińskiej, ostatnio przy autorskiej płycie artystki "Możesz być". Artysta kabaretowy - współtwórca kabaretu muzycznego "Kwartet Okazjonalny", z którym zdobywał nagrody na większości festiwali kabaretowych w kraju.

JOANNA SŁOWIŃSKA
Solistka


Pieśniarka i skrzypaczka o niezwykłej charyzmie scenicznej, obdarzona silnym głosem, śpiewająca rzadko już używaną ludową techniką "głosu białego". W jej repertuarze znajdują się m.in. dawne, tradycyjne pieśni polskie i słowiańskie, prezentowane w postaci archaicznej, jak też w dynamicznym, nowoczesnym brzmieniu. Obok pieśni, inspirowany ludowością na koncerty Joanny składają się tez kompozycje współczesne do słów m.in. St. Wyspiańskiego, E. Brylla, A. Osieckiej - pisane częstokroć specjalnie przez Zygmunta Koniecznego; jest też solistką oratorium "Litania Polska" do słów ks. Jana Twardowskiego i "Serce moje gram" do słów St. Wyspiańskiego - z muzyką Zygmunta Koniecznego. Od października 2004 występuje w oratorium "Świętokrzyska Golgota" z muzyką Piotra Rubika do słów Zbigniewa Książka. W 2004 r. została uhonorowana GRAND PRIX, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Specjalną TV Polonia Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w 2005 została laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Występowała w najważniejszych festiwalach muzyki folk w kraju i zagranicą (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Dania, Szwecja, Białoruś, Litwa, Czechy, Macedonia).
| www.slowinska.art.pl


OLGA SZOMAŃSKA
Solistka


Absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego we Wrocławiu. Nagrody m.in.: Konkurs Piosenki Francuskiej w Lubinie, Spotknia Literacko-Muzyczne we Wrocławiu, Festiwal Piosenki Polskiej lat 60-70 w Wyszkowie. Od kilku lat systematycznie uczy się śpiewu. W konkursie wygrała indeks studenta na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej na Uniwerstytecie M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W sezonie 2000/2001 bierze udział w musicalu pt."Honorificabilitudinitatibus" - wyprodukowanym w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu. Rok później rozpoczyna pracę jako solistka Teatru Muzycznego "Roma" w Warszawie, biorąc udział w spektaklach "Miss Sajgon" i "Grease" oraz w Musicalu "Kwiaty we włosach" reż. A. Strzeleckiego. Uczestniczy w prapremierze i nagraniu płyty CD "Missa Gospel's", którą wielkokrotnie wykonywała ma wielu koncertach wraz z Markiem Bałatą, Ewą Urygą oraz zespołem Spirituals Singers Band. Sezon 2003/2004 zaowocował wykonaniem "Jutrzni Gospels" z Filharmonią Wrocławską oraz wspołpracą z Janem Szurmiejem w inscenizacji "Sztukmistrz z Lublina" w Teatrze Rampa w Warszawie oraz w baśni muzycznej "Złota kaczka". Od 2003 roku na stałe współpracuje z chórem gospelowym Trzecia Godzina Dnia (TGD), z którym nagrała jako solistka program dla TVP2 i płytę CD.

DOROTA JAREMA
Solistka


Wokalista, skrzypaczka. Od 3-go roku życia bierze udział w nagraniach piosenek dziecięcych w audycjach Polskiego Radia. W roku 1993 wystąpiła w debiutach Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później rozpoczęła, kontynuowaną do dziś współpracę z popularnym telewizyjnym kabaretem Olgi Lipieńskiej. W roku 1997 wydała pierwszą solową płytę "Sekret". Sukces osiąga w nagrywaniu wokali do polskich wersji disneyowskich bajek - 'Herkules", "Król Lew". Występowała m.in. w jazzowym zespole "Walk Away", Urszulą Dudziak, Krzesimirem Dębskim, Big Bandem Zygmunta Kuklu. Można ją też oglądać w programach telewizyjnych - benefisie Ireny Kwiatkowskiej, Ryszarda Poznakowskiego, w kabarecie Jerzego Kryszaka, "M-KWADRAT" W. Manna i K. Marteny i bajkach muzycznych dla dzieci. Obecnie w recitalu Ireny Kwiatkowskiej śpiewa piosenki z Kabaretu Starszych Panów oraz od 2004 roku występuje w oratorium "Świętokrzyska Golgota" Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.
| www.dorotajarema.com


JANUSZ RADEK
Solista


Wokalista i aktor, obdarzony głosem o niepowtarzalnej barwie. Na scenie pojawił się w 1990 roku podczas Olsztyńskich Spotkań Zamkowych i od razu zdobył I nagrodę. Wspołtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko, współpracował z Piwnicą pod Baranami. Ceniony za odwagę mierzenia się z legendami sceny, jak Marlena Dietrich, Ewa Demarczyk, Czesław Niemen czy Violetta Villas. W swoim dorobku ma dotychczas dwie płyty - album "Królowa nocy" (w miesiąc po premierze otrzymał miano Złotej Płyty) oraz "Serwus madona", a także liczne uczestnictwo w projektach muzycznych i teatralnych, by wspomnieć rolę Judasza w "Jezus Christus Superstar" (Teatr Rozrywki, Chorzów), Kaspara Beila w "Berlińskiej Rewii Kabaretowej" (Teatr Ludowy, Kraków), Puka w "Śnie nocy letniej" (Teatr Muzyczny, Gdynia), udział w koncercie nadzwyczajnym "Anioły Europy" (Wrocław 2004), w koncercie "Sen o Warszawie" (Paryż 2004). Od października 2004 występuje w oratorium "Świętokrzyska Golgota" Zgniewa Książka i Piotra Rubika.
| www.januszradek.pl

PRZEMYSŁAW BRANNY
Solista


Aktor i pieśniarz, urodzony w Czeskim Cieszynie, absolwent PWST w Krakowie. Laureat II nagrody i Nagrody Publiczności na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1993 r. Rok później, wspólnie z Katarzyną Jamróz, zdobył I Nagrodę w Kabaretonie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na stałe współpracuje z Teatrem Bagatela w Krakowie, mając w swoim dorobku zarówno role dramatyczne (Andrzej w "Trzech siostrach", Chochlik w "Balladynie" w reż. A. Sroki, Malcolm w "Makbecie" w reż. W. Śmigasiewicza), jak i muzyczne (m.in. w musicalu "Tajemniczy ogród" w reż. J. Szydłowskiego oraz ostatnio - rola Kantora w spektaklu "Sztukmistrz z Lublina" reż. Jan Szurmiej). Brał udział w programach muzycznych i rozrywkowych, rejestrowanych przez Telewizję Polską (Kabaret Olgi Lipińskiej, Spotkania z Balladą, Statek szalony, czyli płyniemy). Od 1992 współpracuje z z kabaretem Loch Camelot, z którym zarejestrował kilka programów telewizyjnych. W filmie "Śmierć jak kromka chleba" w reż. K. Kutza zagrał jedną z glównych ról (1993). W 1997 r. nagrał swoją pierwszą płytę autorską "Że ty, że ja je t'aime". Śpiewa własne recitale oraz bierze udział w koncertach filmowej i teatralnej Zygmunta Koniecznego (Noc listopadowa, Serce moje gram, Litania Polska) i w koncercie piosenek żydowskich "Pieśń w Złotej Krainie".
| www.branny.pl

MACIEJ MIECZNIKOWSKI
Solista


Z wykształcenia śpiewak operowy (bas), absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, uprawiający wszystkie niemalże gatunki muzyczne - od śpiewu chóralnego poprzez punk i blues (m.in. przez rok był wokalistą "Pudelsów"). Kocha muzykę klasyczną i jazz, gra na fortepianie, gitarze, trąbce i akordeonie, w wolnych chwilach komponuje. Od 2000 roku leader zespołu "Leszcze", znanego z przebojów "Kombinuj dziewczyno", "Irena", "Genowefa". Zespół za piosenkę "Ta dziewczyna" otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od października 2004 r. występuje jako solista w oratorium "Świętokrzyska Golgota" Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.


JACEK JANISZEWSKI
Solista


Jacek Janiszewski jest śpiewakiem operowym, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1996 roku, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki odbywał studia podyplomowe w Bułgarii. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich (m.in.Kurt Moll, Franz Hawlata) Zdobywca I nagród i nagród specjalnych w III Konkursie im. St. Moniuszki w Warszawie (1998), w IV Konkursie Wokalistów w Dusznikach-Zdroju (1996) oraz Konkursie "Belvedere" w Wiedniu. Finalista konkursów Operalia Placido Domingo w Tokio (1997) oraz "New Voices 1997" w Gütersloh (Niemcy). W 1997 roku wyjechał z kraju i związał się z Teatrem Operowym we Flensburgu. W Operze Narodowej wystąpuje w roli Zbigniewa w "Strasznym dworze", Colline w "Cyganerii", Leporella w "Don Giovannim" oraz Zunigi w "Carmen". Współpracował z wieloma orkiestrami wykonując repertuar oratoryjny m.in. Filharmonią Narodową, Filharmonią Szczecińską, Simfonia Varsovia, Staatskapelle Berlin, Münchner Symfoniker, (m.in."Mesjasz" Haendla, "Stworzenie świata" i "Pory roku" Haydna). Występował w wielu festiwalach w kraju i za granicą (Warszawska Jesień, Beethovenowski w Warszawie, Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal im. A.Didura w Sanoku, Wexford Opera Festival w Irlandii, Festiwal Basów w Samarze i in.). Ma na swoim koncie recitale w Filharmonii Sofijskiej, w Teatrze Bolszoj w Moskwie i w Radiu Berlińskim. Latem 2002 roku dokonał nagrania opery "Daphne" Straussa na Festiwalu Straussowskim w Garmisch-Partenkirchen. W 2003 odniósł wielki sukces w operze "Uprowadzenie z Seraju" w Staatsoper Hannover, gdzie jest stałym gościem. Od 2005 jest zaangażowany w Teatrze Operowym w Bielefeld. W 2006 powstały nagrania z orkiestrą Royal Philharmonic Liverpool nagrodzone znakomitymi krytykami. Od kwietnia 2006 występuje w Tryptyku Świętokrzyskim autorstwa Piotra Rubika i Zbigniewa Książka.
| www.jacek-janiszewski.com


IGOR MICHALSKI
Narrator


Absolwent PWSTTViF w Łodzi. Na początku lat 80. grał m.in. Dziennikarza w "Weselu" reżyserowanym przez Romanę Próchnicką w kaliskim Teatrze im. Bogusławskiego. Od 1982 r. jest aktorem Teatru Wybrzeże. Na gdańskich deskach mogliśmy go oglądać w takich rolach jak choćby: Solony w "Trzech siostrach" (reż. Krzysztof Babicki), Doktor w spektaklu "Woyzeck" (reż. Rudolf Zioło), Król "Wszystko dobrze, co się dobrze kończy" (reż. Krzysztof Babicki), Stanley w "Ryszardzie III" (reż. Pampiglione Giovanni), Kierownik w "Po deszczu" (reż. Anna Augustynowicz), Illa Szamrajew w "Mewie" (reż. Grzegorz Wiśniewski), Gilbert w "Nożach w kurach" (reż. Rudolf Zioło). Jako asystent reżysera współpracował z Anną Augustynowicz przy tworzeniu spektakli telewizyjnych ("Naczelny" Stiga Garsona, "Agnes" Anne Katherine, "Toksyny" Krzysztofa Bizio). W 2003 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni wyreżyserował spektakl muzyczny zatytułowany "Sceny miłosne dla dorosłych".

CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ AKADEMII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
Chór


Chór składa się ze studentów i od 33 lat wkomponowany jest w wizerunek artystyczny uczelni i regionu. Prowadzony m.in. przez Karolna Anbilda, Hentyka Gostomskiego, Jerzego Szczyrbę, Janusza Króla pracuje obecnie pod kierunkiem Ewy Robak. Wspólpraca z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej im. O.Kolberga zaowocowała wykonaniem "Pasji wg Św. Mateusza" J. S. Bacha i kantaty "Narodziny nowego wieku" M. Niziurskiego. Podczas X Świętokrzyskich Dni Muzyki wykonał "Missa pro pace" W. Kilara. Jest laureatem III nagrody na V Ogólnopolskim Festiwalu Chróralnym "Cantio Lodziensis" w Łodzi. W kwietniu 2004 roku chór wziął udział w prapremierze oratorium "Świętokrzyska Golgota" i wraz z solistami koncertuje z nim w licznych miastach Polski, by wspomnieć Kraków, Częstochowę, Żary.



CHÓR KAMERALNY FERMATA
Chór


Powstał w 1998 r. W skład zespołu wchodzą absolwenci i studenci Instytutu Edukacji Muzycznej AŚ w Kielcach. Zespół wielokrotnie występował podczas Święta Miasta Kielce, Targów Sacro-Expo, Międzynarodowego Forum Dziennikarzy Polonijnych Tarnów-Kielce 2001. Wspólnie z Kieleckim Teatrem Tańca przygotował widowisko baletowe "Dla Ciebie, Panie". Chór jest dwukrotnym laureatem I nagrody na Festiwalu "Cantio Lodziensis" (2002,2003), zdobywcą I nagrody na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Radomiu, I nagrody na festiwalu "Cantate Deo" w Rzeszowie (2004) oraz I nagrody w kategorii chórów kameralnych na festiwalu "Kolędy i Pastorałki" Myślenice 2005. W kwietniu 2004 roku chór wziął udział w prapremierze oratorium "Świętokrzyska Golgota" i wraz z solistami koncertuje w licznych miastach Polski.

Chór występuje w składzie: Piotr Bednarczyk, Mariusz Bednarz, Maciej Borek, Ilona Chatys, Izabela Hryniuk, Katarzyna Kletowska , Michał Kletowski, Monika Kozak, Damian Krata, Katarzyna Lisowska, Paweł Macek, Jan Madej, Agnieszka Majcher, Mariusz Moćko, Magdalena Oczkowicz, Marcin Pacek, Łukasz Podsiadły, Iwona Sondej, Luiza Sornat, Joanna Szewczyk, Małgorzata Szymoniak, Artur Telus, Aleksandra Wolff, Piotr Zawadzki.
| www.fermata.republika.pl



EWA ROBAK
Przygotowanie chóru


Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, asystent w Instytucie Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej. Prowadzi chór akademicki (przygotowała go do wykonania wspomnianych wyżej utworów, "Oratorium Świętokrzyskiego" M. Niziurskiego, "Te Deum" oraz oratorium "Świętokrzyska Golgota" Z. Książka i P. Rubika). Jest założycielką Chóru Kameralnego FERMATA, z którym prowadzi ożywioną działalnośc koncertową, konkursową i festiwalową. Ponad to zajmuje się działalnością pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą.

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ im. O. Kolberga w Kielcach
Orkiestra


Historia orkiestry sięga roku 1920, kiedy to rozpoczęła działalnośc orkiestra symfoniczna stworzona na bazie Orkiestry Dętej IV Pułku Piechory Legionów. Po wojnie 24 jej członków weszło w skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która zainaugurowała swój pierwszy sezon arystyczny 28 lipca 1945. Dyrektorem WOS został Marian Stroiński, który kierował nią do roku 1955, a po nim - do roku 1957 - Felicjan Lasota. Status filharmonii i nazwę Państwowa Filharmonia im. Oskara Kolberga nadano orkiestrze w 1968 dzięki Karolowi Anbildowi (z jego inicjatywy powstał w 1964 festiwał Świętokrzyskie Dni Muzyki oraz powołano Chór Filharmonii - 1984), który prowadził ją wlatach 1957-90. Następnie funkcję dyrektora sprawował Tomasz Szreder (do 1995). Za jego kadencji siedzibą orkiestry stało się Kieleckie Centrum Kultury. Od 1995 do 2001 stanowisko dyrektora naczelnego i arystycznego objął Szymon Kawalla (w 1996 reaktywował festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki). W 1998 Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską. Od października 2001 Filharmonią kieruje Jacek Rogala. Orkiestra daje od 50 do 100 koncertów symfonicznych rocznie, dokonuje nagrań płytowych i radiowych. Od pierwszych miesięcy powojennych zajmuje si edukacją muzyczną dzieci i młodzieży (audycje organizowane w szkołach całego wojwództwa oraz koncerty szkolne funcjonujące od 2001 pod nazwą Akademia Melomana). Wspołpracowało z nią wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała. Z towarzyszeniem orkiestry występowali tak znani soliści, jak: Jeremy Findley, Andrzej Hiolski, Krzysztof Jakowicz, Zofia Kilanowicz, Konstanty A.Kulka, Wiesław OChman, Piotr Paleczny, Tomasz Strahl, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i in. Orkiestra koncertowa m.in.w krajach Beneluxu oraz w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Korei Południowej.
| www.filharmonia.kielce.com.pl



Solistami na koncertach Tu Es Petrus są również:

Małgorzata Markiewicz
Jacek Janiszewski
Andrzej Kozłowski